close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
سامانه عصبی خودگردان (اتونوم)
کمی طاقت داشته باشید...

saitel سایتل

مرجع شیمی و زیست شناسی

امروز شنبه 24 آذر 1397 روز خوبی داشته باشید.

وب سایت سایتل
آخرین ارسالی های انجمن
درخواست مطلبمــــطالب درخـــواستی خودر را از طریق لینک زیر به گوش ما برسانید .
خبر نامه با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار مطالب و سایت ما با خبر شوید .
تبلیغات

سایتل

سامانه عصبی خودگردان (اتونوم)

 

 

سامانه عصبی خودگردان (اتونوم)

سامانه عصبی خودگردان یا اتونوم در برگیرنده آن دسته از نورون‌های حرکتیاست که فعالیت ماهیچه‌های صاف، تراوش غده‌ها، تپش قلب و روی هم رفته کنش اندام‌های درونی را ساماندهی می‌کنند. این سامانه بطور کلی غیرارادی بوده و بر اندام درونی بدن تاثیر می‌گذارد.

سامانه عصبی خودگردان از شمار فراوانی گره‌های عصبیخودکار و دو نورون حرکتیدر هر زنجیره به نام نورون‌های پیش گره‌ای و پس گره‌ای تشکیل شده‌است. نورن‌های پیش گره‌ای، نورون‌هایی هستند که جسم سلولیآنها در دستگاه عصبی مرکزیقرار گرفته و آکسونآنها برای سیناپسبا نورونبعدی تا گره عصبی ادامه یافته‌است.

نورون‌های پس گره‌ای، نورون‌هایی هستند که جسم سلولیآنها در گره‌است و آکسون آنها تا اندام واکنش دهنده، ادامه یافته و پایانه عصبی را تشکیل داده‌است. در نورون پیش گره‌ای و پس گره‌ای در محل گره با یکدیگر سیناپس می‌یابند. رشته‌های عصبی حرکتی سامانه عصبی خودگردان از دو بخش رشته‌های عصبی پاراسمپاتیکو رشته‌های عصبی سمپاتیکتشکیل شده‌است.

دسته‌بندی شیمیایی سامانه عصبی خودگردان

بر پایه ماده میانجی آزاد شده می‌توان سامانه عصبی خودگردان را به بخش‌های کولینرژیک و نورآدرنرژیک بخش کرد. نورونهایی که کولینرژیک هستند بر این پایه‌اند:

 • همه نورون‌های پیش گره‌ای
 • نورون‌های پس گره‌ای سمپاتیک از دید کالبدشناسیکه به غده‌های عرق عصب می‌دهند
 • نورون‌های سمپاتیک از دید کالبدشناسی که به رگ‌های خونی ماهیچه‌های مخطط رسیده و هنگام تحریک موجب گشودگی رگ‌ها می‌شوند.

مانده نورون‌های پس گره‌ای سمپاتیک نورآدرنرژیک هستند. قسمت مرکزی غده فوق کلیویدر اصل یک گره سمپاتیک است که در آن سلولهای پس گره‌ای آکسون‌هایخود را از دست داده و لذا نوراپی‌نفرین، اپی نفرینو اندکی دوپامینرا به داخل جریان خون تراوش می‌کنند. درنتیجه نورون‌های پیش گره‌ای کولینرژیکی که به این سلول‌ها می‌روند به گونه رشته‌های عصبی حرکتی ترشحی این غده در آمده‌اند.

تهی سازی کولینرژیک

اعمال فرآوری شده بدست فعالیت بخش کولینرژیک سامانه عصبی خودگردان آن دسته از اعمالی هستند که با جنبه‌های نباتی زندگی روزمره سروکار دارند. برای نمونه عمل کولینرژیک با افزایش دادن فعالیت عضلات روده‌ای، افزایش دادن تراوش معدی و شل کردن اسفنگتر پیلور، مایه پیشبرد گوارش و جذب مواد غذاییمی‌شود. به همین جهت و با توجه به عمل کاتابولیک بخش نورآدرنرژیک، بخش کولینرژیک گاهی سامانه عصبی آنابولیک نیز نامیده می‌شود. این بخش از رشته‌های عصبی مایه تنگ شدن مردمک چشم و انقباض مثانه می‌شود.

تهی سازی نورآدرنرژیک

بخش نورآدرنرژیک در حالات فوریتی به گونه یک مجموعه واحد تهی سازی می‌شود. اثرات این تهی سازی ارزش قابل ملاحظه‌ای از دید آماده کردن فرد برای رویارویی با فوریتها دارند. برای نمونه، تهی سازی نورآدرنرژیک تطابق را در چشمها شل کرده و مردمکها را گشاد می‌کند (برای ورود نور بیشتر به چشمها)، تپش قلب را تند کرده و فشار خونرا بالا می‌برد و رگهای خونی پوست را تنگ می‌کند (که خونریزی از زخمها را محدود سازد). تهی سازی سمپاتیک مایه تقویت هوشیاری می‌شود و غلظت گلوکز و اسیدهای چرب آزاد خون را افزایش می‌دهد (برای برآورده انرژی بیشتر)، بنابراین تهی سازی سامانه عصبی سمپاتیکبر اثر فوریتها، بدن را آماده ستیز یا گریز می‌کند.

تهی سازی سمپاتیک در انسان روزه‌دار کاهش می‌یابد و هنگامی که انسان روزه‌دار دوباره تغذیه می‌کند، افزایش می‌یابد. این دگرگونی‌های می‌توانند کاهش فشار خون و فعالیت متابولیک برآمده از روزه‌داری و دگرگونی‌های مخالف برآمده از غذا خوردن را توجیه کنند. وزیکولهای گرانول‌دار کوچک در نورونهای سمپاتیک پس گره‌ای واجد ATP و نوراپی نفرین هستند و وزیکولهای بزرگ محتوی نوروپپتید y می‌شود. اعمال برآمده از تراوش شدن ATP و نوروپپتید y، هنوز روشن نیستند.

فارماکولوژیسامانه عصبی خودگردان

سیناپس‌هایمحیطی مسیرهای حرکتی خودگردان یک محل مناسب برای دستکاری فارماکولوژیک است. زیرا انتقال در آنها به روش شیمیایی انجام می‌گیرد. مواد میانجی در انتهاهای عصبی ساخته شده و انبار می‌شوند و سپس در نزدیکی نورونها، سلولهای عضلانی و سلولهای غده‌ای که روی آنها عمل می‌کنند آزاد می‌گردند. این میانجیها به رسپتورهای (گیرنده‌های) موجود در سطح غشایی این سلول می‌چسبند و مایه بروز اعمال ویژه آنها می‌شوند و آنگاه بدست جذب یا متابولیزم از آن ناحیه حذف می‌گردند.

هر یک از این مراحل را می‌توان با پیامدهای قابل پیش بینی تحریک یا مهار کرد. در انتهاهای سمپاتیک، برخی از داروها مایه پایه ریزی ترکیباتی می‌شوند که جایگزین نوراپی نفرین در گرانولها می‌شوند و این میانجیهای دروغین ناتوان یا غیر پرکار بر اثر پتانسیل‌های عملی که به این انتهاها می‌رسند به جای نوراپی‌نفرین آزاد می‌شوند. عده‌ای از داروها و سموم اعمال موسکارینی دارند که بر این پایه‌اند: ترکیبات همانند استیل کولین و داروهایی که استیل کولین استرازرا مهار می‌کنند. در میان این دسته گذشته ماده حشره کش «پاراتیون» و «دی ایزوپروپیل فلوئور فسفات» از مشتقات گازهای جنگی هستند که با فرآوری گسترده استیل کولین استراز، مایه مرگ می‌شوند.

گیرنده‌ها

بر روی اندام‌ها یا سلول‌های هدف گیرنده‌هایی وجود دارد که موجب تاثیر نوروترانسمیترهایآزادشده بر اثر تحریک سامانه خودگردان بر آنها می‌شود. تنوع این گیرنده‌ها موجب اختصاصی شدن تاثیر میانجی‌های عصبی بر بافت‌های مختلف می‌شود. برای استیل کولینگیرنده‌های موسکارینی M۱تا M۳و گاهی گیرنده‌های نیکوتینی وجود دارند. برای سامانه سمپاتیک و آدرنرژیک گیرنده‌هایα۱، α۲وβ۱، β۲، β۳در بافت‌های هدف قرار دارند.

 

 

ارسال نظر برای این مطلب
(توسط : پیشنهاد یک کسب کار هوشمندانه) (تاریخ : 1393/8/26) (ساعت : 1:25)
پیشنهاد یک کسب کار هوشمندانه
با سلام خدمت شما

این پیام احتمالا آینده ی تجاری شما را متحول خواهد کرد

شما می توانید با حداقل سرمایه ی اولیه ،

صاحب جامع ترین مرکز فروشگاهی و خدماتی شهرتان شوید

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت WWW.IBP24.ORG مراجعه نمایید
(توسط : سامانه پیامک) (تاریخ : 1393/7/2) (ساعت : 1:36)
سامانه پیامک
با سلام خدمت شما مدیر محترم
شما می توانید با عضویت در طرح همکاری فروش پنل و خطوط پیامکی از بازدید کننده وبلاک خود درآمد کسب کنید
ابتدا وارد آدرس زیر شوید و مراحل ثبت نام رو کامل نمائید
http://sms.mida-co.ir/hamkar
سپس وارد پنل کاربری شوید و از قسمت شبکه فروش و بازاریابی کد های مربوط به فروش پنل را در سایت خود قراردهید بعد از معرفی هر کاربر به شما 25 درصد سود فروش داده می شود
جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه نمائید
mida-co.ir
info@mida-co.ir
پاسخ : با تشکر از شما .....

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
 • پیشنهادی
 • پربازدید
 • جدید
 • نظرات

تبلیغات

سایتل

درباره سایت

به وب سایت خوش امدید : در این وب سایت مطالب زیست شناسی و شیمی به شما کاربران عزیز ارائه می شود. شما می توانید عضو شدن در وبلاگ می توانید مطالب خود را با نام خودتان به ثبت برسانید. باتشکر مدیر سایت

آمار سایت

 • کل مطالب : 47
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 34
 • بازدید امروز :39
 • باردید دیروز : 27
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 138
 • بازدید ماه : 345
 • بازدید سال : 4,254
 • بازدید کلی : 16,435
 • آرشیو

  نظرسنجی

  نظرتون در مورد وبلاگ خودنتون چیه؟؟؟
  چت باکس

  ارشيو پيغام کوتاه   
   

  لینک دوستان

  تبادل لینک هوشمند

  تبادل لینک هوشمند : برای تبادل لینک ابتدا مارا با عنوان saitel سایتل وآدرس http://saitel.rozblog.com لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

  عنوان :
  آدرس :
  کد : کد امنیتیبارگزاری مجدد

  کاربران

  جستجو


  کدهای اختصاصی

  صفحات جداگانه

  عضویت سریع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد